Zpověď bývalého sólisty

9. 6. 2014  •  12 komentářů  •  Freelancing

Zpověď bývalého sólisty

Tři roky nazpět jsem dělal weby kompletně sám. S nikým dalším jsem nechtěl spolupracovat. Dnes vím, že to byla chyba, která zbytečně zbrzdila můj profesní rozvoj.

V hlavní roli strach

Nespolupracoval jsem s ostatními, protože jsem se obával, že:

 • mi spolupracovníci ukradnou know-how,
 • přetáhnou moje klienty k sobě,
 • utrpí můj osobní brand.

A tak jsem klientům dodával všechno: Tvořil loga, design webů, vizitek a hlavičkových papírů, programoval, nastavoval webové služby, konzultoval propagaci.

Fungoval jsem jako full-service agentura. Navenek hrozně cool, ale nebavilo mě to. V některé práci jsem se zadrhával a dosahoval v ní prachbídných výsledků.

Nechápal jsem, co dělám špatně.

Nejlepší je přece hlídat si, co je moje. Nedělit se. Nedoporučovat. Dávat si pozor, co komu kde říkám. A hlavně si chránit klienty. Konkurence je všude a čeká na vaše sebemenší škobrtnutí!

Mýlil jsem se.

Spoluprací k růstu

Když jsem bolestivě zjistil, že mi tvorba loga nebo programování na míru tak dobře nejde, poprosil jsem o pomoc jiné freelancery. A oni pro mého klienta zpracovali skvělé logo a plugin na míru. Navíc za zlomek času, co by to zabralo mně a v daleko lepší kvalitě, kterou ocenil i klient.

A co mě nejvíce šokovalo: Klienta mi neukradli. Wow!

Díky této zkušenosti jsem přestal nabízet služby, které mě neuspokojovaly. Začal jsem se věnovat pouze té práci, v níž cítím svůj největší potenciál, a vše ostatní jsem přenechal jiným profesionálům.

Stalo se několik zajímavých věcí:

 • Samovolně jsem přitáhl lidi, kteří mne výborně doplňují.
 • Dostávám se k daleko větším zakázkám.
 • Začal jsem mít více práce.

U toho posledního krásně funguje princip reciprocity.

Pokud někomu dohodíte práci, i on později dohodí práci vám. A je jedno, jestli se jedná o kolegu, s nímž děláte 8 hodin denně, nebo o freelancera, jehož služby využijete jednou za 3 měsíce. Pokud byla vaše spolupráce fajn, budou ji chtít obě strany v budoucnosti opakovat.

Spolupráce mi pomohla i jinak, nežli jsem původně tušil:

 • Přestal jsem brát mnoho ostatních webdesignérů jako svou konkurenci, ale vnímám je spíše jako kolegy.
 • Nebojím se sdílet svoje zkušenosti a vědomosti zde na blogu.
 • Cítím se otevřenější a klidnější.

Skupiny freelancerů

Všimli jste si jich? Freelanceři, kteří pracují sami na sebe, ale vystupují pod společnou značkou. Díky nim vzniká trend, jenž dává spolupráci další rozměr.

Jako první jsem narazil na nejsmeagentura. Dvě copywriterky se scuknou dohromady, ale přitom každá zůstává na volné noze. Rozkošné. Získávají výhody týmu a zároveň si i nadále zachovávají volnost a osobní brand.

Postupně jsem objevil další spolupracující profesionály na volné noze. Původní sólisté se začínají sdružovat, aby se stali ještě lepšími a silnějšími.

Až došlo i na nás s Honzou a vznikli Webmistři.

Nezakládáme firmu. Nezřizujeme účet ve Švýcarsku. Prostě jenom rádi prezentujeme, že děláme spolu. Každý svou práci. Ale spolu.

Oba vidíme, že nás spolupráce posouvá kupředu. Ba co víc, obklopuje nás dalšími schopnými lidmi.

Jde to

Jsem čistokrevný freelancer, který nikdy nebyl zaměstnán. Možná mi tedy některé věci ohledně spolupráce docházejí později. Jedno však nyní vím jistě:

Právě díky spolupráci s ostatním freelancery jsem za poslední 2 roky udělal v podnikání největší pokrok.

Věřím, že jej můžete udělat i vy.

« Zpět na blog

Odebírejte nové články

Publikuji nepravidelně. Přihlášením do newsletteru máte jistotu, že vám žádný z mých článků neunikne.


 • Moc pěkně shrnuto Zbyšku. Nemůžu než souhlasit. Můj vývoj byl velmi podobný, jen do toho programování jsem se nikdy moc nehrnula a velmi brzo vzala do týmu specialisty. Také jsem ale během posledních cca dvou let přicházela a přicházím na to, že pozitiva profesní otevřenosti převyšují možná negativa a vyvíjím se v tomto ohledu stále. Sama jsem zvědavá, kde budu za rok :).

 • Pingback: Zpověď bývalého sólisty | RSS ze světa()

 • Lukáš Pítra

  Já měl to štěstí, že jsem šel rovnou do spolupráce ve dvou a následně v 5 v Markeťákově, takže solo fázi jsem přeskočil. V každém případě spolupráce je fajn, ale čas mne naučil velmi, velmi pečlivě vybírat s kým ano a s kým ne. Na podnikání na své triko je těžké to, že fakticky svým dobrým jménem ručíš za každého, koho doporučíš nebo přizveš k zakázce – byť to není nikde řečené, nebo napsané.

  • Ano, to ručení vlastním jménem za jiné je největší challenge. Moje ponaučení: dávat klientovi do rozpočtu položku „accounting“ za přizvané lidi, protože jejich práci je potřeba kontrolovat a ladit k obrazu svému.

   • zbysek

    Jak tuhle položku prodáváš klientovi, aby vyzněla jako benefit?

    • Normálně na férovku, třeba s kopíkem: cena kopíka 13000 Kč, já k tomu dvě hodinky práce – konzultace, udržení v linii obsahovky, nápady + SEO linie. Navíc s klientem mívám za sebou už větší konzultaci, takže ví, že přijdu s nějakou vychytávkou.

 • Tomáš Kout

  Přesně. Docházím k tomu poslední dobou – rovněž bolestně. Děsně to brzdí. Dnes tolik skloňovaná prokrastinace bují tam, kde se člověk nutí do práce, která není jeho šálek čaje. Viz http://getpocket.com/a/read/633779939

  Rád bych se už taky vymezil (směrem k frontendu, ale nedokážu ze sebe setřást jho backendu). Parťáka na grafiku mám a je neskutečná úleva nemuset se s tím patlat, když vím, jak mi to nejde…

 • Souhlas s článkem. A proto jsme si udělali Clocana (www.clocan.cz). A stejně, velmi rád doporučuji spolehlivé grafiky, programátory nebo i linkbuildery našim klientům.

 • Nespolupráce s ostatními je jako nekomunikace s ostatními – nic se nedozvíte, nic nevíte. A když nic nevíte, nemůžete se posunout dále.

 • Hedviga Nosáľová

  Já si právěže uvědomuji od samotného začátku, že spolupráce je velmi důležitá a obohacující z obou stran. Jenže já mám zase takový problém, že v mém okolí nikdy takový není. Prohledala jsem internet skrz naskrz a na Mikulovsku a Břeclavsku prostě nikdo není. Což mě moc mrzí. Chtěla bych spolupracovat a ‚brainstormovat‘ s někým, kdo je na stejné vlně a se kterým bych se mohla setkávat, což s někým z Prahy například nelze..

  • Tak zkuste brainstormovat on-line. Vytipujte si člověka, jednou se sejděte naživo a poté si třeba 1x za 14 dní dělejte skype hovory. Já sám to takto dělám s několika lidmi už cca rok a funguje to.

 • Pingback: Jak se nezbláznit při práci z domova - Zbyšek Nádeník()

Chcete pomoct s webem?

Rád se podívám na váš byznys a najdu cesty ke zlepšení.

Volejte
731 108 144