Zpověď bývalého sólisty

Tři roky nazpět jsem dělal weby kompletně sám. S nikým dalším jsem nechtěl spolupracovat. Dnes vím, že to byla chyba, která zbytečně zbrzdila můj profesní rozvoj.

V hlavní roli strach

Nespolupracoval jsem s ostatními, protože jsem se obával, že:

  • mi spolupracovníci ukradnou know-how,
  • přetáhnou moje klienty k sobě,
  • utrpí můj osobní brand.

A tak jsem klientům dodával všechno: Tvořil loga, design webů, vizitek a hlavičkových papírů, programoval, nastavoval webové služby, konzultoval propagaci.

Fungoval jsem jako full-service agentura. Navenek hrozně cool, ale nebavilo mě to. V některé práci jsem se zadrhával a dosahoval v ní prachbídných výsledků.

Nechápal jsem, co dělám špatně.

Nejlepší je přece hlídat si, co je moje. Nedělit se. Nedoporučovat. Dávat si pozor, co komu kde říkám. A hlavně si chránit klienty. Konkurence je všude a čeká na vaše sebemenší škobrtnutí!

Mýlil jsem se.

Spoluprací k růstu

Když jsem bolestivě zjistil, že mi tvorba loga nebo programování na míru tak dobře nejde, poprosil jsem o pomoc jiné freelancery. A oni pro mého klienta zpracovali skvělé logo a plugin na míru. Navíc za zlomek času, co by to zabralo mně a v daleko lepší kvalitě, kterou ocenil i klient.

A co mě nejvíce šokovalo: Klienta mi neukradli. Wow!

Díky této zkušenosti jsem přestal nabízet služby, které mě neuspokojovaly. Začal jsem se věnovat pouze té práci, v níž cítím svůj největší potenciál, a vše ostatní jsem přenechal jiným profesionálům.

Stalo se několik zajímavých věcí:

  • Samovolně jsem přitáhl lidi, kteří mne výborně doplňují.
  • Dostávám se k daleko větším zakázkám.
  • Začal jsem mít více práce.

U toho posledního krásně funguje princip reciprocity.

Pokud někomu dohodíte práci, i on později dohodí práci vám. A je jedno, jestli se jedná o kolegu, s nímž děláte 8 hodin denně, nebo o freelancera, jehož služby využijete jednou za 3 měsíce. Pokud byla vaše spolupráce fajn, budou ji chtít obě strany v budoucnosti opakovat.

Spolupráce mi pomohla i jinak, nežli jsem původně tušil:

  • Přestal jsem brát mnoho ostatních webdesignérů jako svou konkurenci, ale vnímám je spíše jako kolegy.
  • Nebojím se sdílet svoje zkušenosti a vědomosti zde na blogu.
  • Cítím se otevřenější a klidnější.

Skupiny freelancerů

Všimli jste si jich? Freelanceři, kteří pracují sami na sebe, ale vystupují pod společnou značkou. Díky nim vzniká trend, jenž dává spolupráci další rozměr.

Jako první jsem narazil na nejsmeagentura. Dvě copywriterky se scuknou dohromady, ale přitom každá zůstává na volné noze. Rozkošné. Získávají výhody týmu a zároveň si i nadále zachovávají volnost a osobní brand.

Postupně jsem objevil další spolupracující profesionály na volné noze. Původní sólisté se začínají sdružovat, aby se stali ještě lepšími a silnějšími.

Až došlo i na nás s Honzou a vznikli Webmistři.

Nezakládáme firmu. Nezřizujeme účet ve Švýcarsku. Prostě jenom rádi prezentujeme, že děláme spolu. Každý svou práci. Ale spolu.

Oba vidíme, že nás spolupráce posouvá kupředu. Ba co víc, obklopuje nás dalšími schopnými lidmi.

Jde to

Jsem čistokrevný freelancer, který nikdy nebyl zaměstnán. Možná mi tedy některé věci ohledně spolupráce docházejí později. Jedno však nyní vím jistě:

Právě díky spolupráci s ostatním freelancery jsem za poslední 2 roky udělal v podnikání největší pokrok.

Věřím, že jej můžete udělat i vy.